Freelance Çalışacaklara ve Çalışanlara Tavsiyeler

Bu zamana kadar çok sayıda freelance web işi yaptım; kimileri çok keyif vericiydi, kimileri ise maalesef oldukça yıpratıcı geçti. Freelance çalışmak çok zevkli ama kontrolü elinde tutmadığında sağlığını dahi kaybetmene neden olacak kadar zor bir çalışma şeklidir. Bu yazımda web alanında hizmet veren ve tüm bunları freelance olarak yapan kişilere şuana kadar ki tecrübelerimden yola çıkarak bir takım önerilerde bulunacağım. Umarım freelance çalışan ya da böyle bir sürece yeni başlayacak olan arkadaşlara faydalı olur.

Ucuz İş Yapmayın!

Freelance olarak çalışmanız bazen bazı işletme sahiplerinin ya da kişilerin sizi sömürmeye çalışmasına neden olacaktır. “Ben freelance çalışıyorum normal çalışanlara göre ucuz iş yapmalıyım” düşüncesinden vazgeçmelisiniz. Zaten freelance çalıştığınız için anlaşma kapsamındaki işler dışında ekstra talepler mutlaka gelecektir ve sizde kimi zaman müşteri memnuniyeti, kimi zaman müşteriyi kaçırmama nedenleri ile bu tür ekstra işleri yapmak durumunda kalacaksınız. Dolayısıyla sakın ucuza çalışmayın. Hem ucuza çalışıp hem de bitmek bilmeyen talepleri cevaplamaya çalışmak bazen çok can sıkıcı olabilir. Hatta mesleğinizden soğumanıza, freelance çalışmayı bırakmanıza dahi neden olabilir.

Sözleşme Yapın

Sözleşme yapmak sizi gereksiz iş yüklerine maruz kalmaktan kurtarır. Aynı zamanda bu müşteriyi de koruma altına alacağı için, karşı tarafa güven vermeniz içinde önemlidir. Siz zaten işinizi düzgün yapan birisiyseniz sözleşme sizi zorlamayacak, aksine koruyacaktır. Sözleşmede yazmamasına rağmen ekstra talepleri cevaplamak durumunda olacağınız zamanlar bir hayli fazla olacaktır ama sözleşme içinden çıkılmaz durumlar meydana geldiğinde cankurtaran niteliği taşıyacaktır.

Mutlaka Rapor Verin

Müşterileriniz size neden para ödeyeceklerini bilmek isterler. Bu da en doğal haklarıdır. Bazen müşterileriniz sonuçların her ne kadar iyiye gittiğini, olumlu gelişmeler yaşandığını hatta sağladığınız hizmetin onlara ciddi paralar kazandırdığını bilseler dahi memnun olmazlar. Onlara mutlaka periyodik olarak yaptığınız işlerle ilgili rapor sunmalısınız. Rapor müşterinin emeğinizi görmesini sağladığı gibi, size olan güvenini de arttıracaktır.

Sadece En İyi Bildiğiniz İşi Yapın

Freelance olarak hizmet verdiğiniz alanı kısıtlı tutun, bir ya da ikiden fazla alanda hizmet vermeyin. Uzmanlaştığınız ya da uzmanlaşmak istediğiniz alanlarda müşterilerinize çözüm sunun. Bu sizi geliştireceği gibi aynı zamanda müşterinizde de iyi bir intiba bırakmanızda etkili olacaktır.

Hayır” Demesini Öğrenin

Sizden talep edilen her şeye, yaparım, hallederim, sorun değil gibi cevaplar vermeyin. “Hayır” demesini bilmediğiniz sürece başladığınız işlerin sonlanmasını beklemeyin. Bu size zaman kaybı, düşük kazanç, yeni müşterileri kaybetme, müşterilerinizin gözünde başarısız insan imajı bırakmak olarak dönüş yapacaktır.

Disiplinli ve Programlı Çalışın

Yeni müşteriler kazanmak için daha önce çalıştığınız müşterilerinizi referans olarak göstermek durumundasınız. Bu da demek oluyor ki sizin hizmet verdiğiniz müşteriler verdiğiniz hizmetten memnun kalmalılar ki sizi tavsiyede bulunsunlar. Bu eko sistemi kurabilmeniz ve başarılı olabilmeniz için mutlaka planlı çalışmanız gerekir. Neyi ne zaman yapacağınızdan, hangi müşteri için günde ne kadar zaman ayıracağınıza kadar belli olması gerekir. Her şeyden önemlisi yapmış olduğunuz planlamaya bağlı kalmanız şart. “Sevgilimle buluşacağım bu işi erteleyeyim”, “arkadaşlar çağırdı bunu sonra yapayım” gibi hatalar yaparsanız işler içinden çıkılmaz bir hal alır; ciddi stres ve sorunlara adeta davetiye çıkartmış olursunuz.

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin