Freelancer Sitelerinin Markalara, Sektörlere Olumsuz Etkisi

Freelance çalışmak, internetten para kazanmak son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş olsa da bu alandaki girişimlerin insanları kolay para kazanmaya teşvik eder bir yanı olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte bazı freelancer sitelerinin markalara, reklam ve dijital pazarlama sektörlerine ciddi manada olumsuz etkisinin olduğu kaanatindeyim.

İnsanları Kolaya Teşvik Ediyor ve Köreltiyor

İlk etapta insanları kolay para kazanmaya teşvik etmesi yönünü ele almak istiyorum. Malum günümüz gençleri maaşlı ve tam zamanlı bir çalışan olmaktan ve hepsinden önemlisi patrondan talimat almaktan hoşlanmıyor. Bunun birçok nedeni var ve ayrı bir konu başlığında incelemek gerekir. Gençlerin birçoğu intenetten kolay para kazanma arayışı içerisindeler. Google’da internetten para kazanma ve türevi kelimelerin aranma hacimlerine bakıldığında da bunu açıkça görmek mümkün. Yalnız freelancer sitelerinde 10 liraya backlink paketleri satmak, hazır şablonları kullanıp renklerle oynayarak, metinleri değiştirerek çakma grafik tasarımlarından gelir elde etmek gençleri kolaya teşvik ediyor. Bunun gençler üzerinde yarattığı rehavet aynı zamanda gençlerin kendilerini geliştirmelerinin de önünü kapatıyor. “Eee ben zaten fazla emek vermeden de para kazanıyorum” kafası onların gerçek ve yaratıcı hizmetler sunmalarını ve kendilerinde bulunan potansiyeli fark etmelerini engelliyor.

Markalar Zarar Görüyor, İtibarlar Zedelenebiliyor

Ben çok büyük markaların dahi bionluk, sadeceOn vb. freelancer sitelerindeki kişilerden hizmet aldıklarına şahit oldum. Bunun yanı sıra orta ve küçük ölçekli firmaların ise en kestirme çözüm noktası olmuş durumdalar. Peki ya alınan hizmetin kalitesi? Sonrasında başa gelenler?

Freelancer sitelerden içerik hizmeti satın alıp sonrasında o içeriklerle sosyal medya da madara edilenleri, 10 TL’ye forum sitelerinden alakalı alakasız yüzlerce backlink alıp manuel spam cezası gibi Google cezalarına maruz kalanları hepimiz biliyoruz.

Zaten 10 liraya kaliteli bir hizmet beklentisi içerisinde olmakta işin komik yanı, burada kolay yoldan para kazanmak isteyen kadar, bu hizmetin markasına fayda sağlayacağını düşünenin de kabahati var. Yalnız buradaki hizmetler öyle güzel pazarlanıyor ki (ağırlıkla sosyal medya üzerinden) firma sahipleri ve yöneticilerinin bir anlık boşluğuna gelebiliyor.

Freelancer Sitelerinin Reklam ve Dijital Pazarlama Sektörüne Olumsuz Etkileri

Türk Freelancer Sitesi

Bu tarz sitelerde satılan hizmetlerin ağırlıklı bir bölümü reklam ve dijital pazarlama üzerine olduğu için başlıkta bu sektörleri yazmış olsam da aslında farklı birçok sektöre de zararları dokunuyor. Yakın zamanda internet üzerinden benimle irtibata geçmiş bir müşterime web sitesi için almak istediği SEO hizmetinin detaylarını anlatırken “X freelancer sitede 200 TL karşılığında Google’da ilk sayfaya getiriyoruz yazıyor hem de sizinki gibi teferruatta yok” şeklinde bir yorum aldım.  Buradan da anlaşıldığı üzere freelancer siteleri tamamen profesyonellik, tecrübe ve emeğe dayalı çalışmaların değersizleştirilmesine, yanlış anlaşılmasına, işini layıkıyla yapanlara “KAZIKÇI” gözü ile bakılmasına neden olabiliyor.

Not: Bu yazıdaki yorumlar tüm freelancer sitelerini kapsamamakla birlikte, freelancer sitelerindeki tüm kullanıcıları da içerisine almamaktadır. Elbette güzel işlerin yapıldığı, yerli ve yabancı freelancer siteleri ve oralarda kaliteli hizmet sunan insanlar mevcut.

Türkiye ‘de freelance algısı bu tür siteler nedeniyle ne yazık ki farklı bir yöne kaymaya başladı. Giderek de daha endişe edici hale dönüyor. Sizinde bu konuya dair yorum, eleştiri ve görüşlerinizi bilmek isterim. Yazıya eklenmesinde yarar gördüğünüz hususları iletmeniz durumunda güncelleme yapacağım.

Sevgiler.

3 Yorum

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin