Gençlere yılın tavsiyesi girişimci olun!

Sosyal medya ile oldukça haşır neşir birisi olarak sosyal ağlardan ve özellikle twitter üzerinden gençleri girişimci olmaya yönelten bir kitlenin var olduğunu fark ettim. Uzunca bir süredir bu insanları takip ediyorum ve hedef kitlelerinin tamamen gençler olduğunu biliyorum. Açıkçası amaçlarının ne olduğunu hala anlayabilmiş değilim fakat durumun ciddi bir tehlikesi bulunduğuna inanıyorum.

“Girişimci olmak” mutlaka birçok kişinin hedefleri arasında olmalı buna itirazım yok ama herkesi de girişimciliğe yönlendirmenin doğruluğu olamaz. Girişimci olabilecek kişi vardır, olamayacak kişi vardır. Dolayısıyla girişimcilik sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Hepsinden önemlisi sosyal ağlar üzerinden gençlere anlatıldığı gibi herkesin hayatını kurtaran sihirli bir değnek hiç değildir.

Risk alma ve risk yönetimi becerisine sahip olamayan birisine “sen girişimci ol, bak o girişimci oldu; hayatı değişti” demekten daha saçma ne olabilir ki? Ayrıca benim kişisel görüşüm birisinin baba parasıyla daha 20 yaşında hiçbir iş tecrübesi olmaksızın girişimciliğe atılmasının yanlış olacağı yönünde… Neden mi?

Henüz gençliğinin baharında zorluk görmemiş bir girişimciden yanında çalışanların yaşadığı zorluk ve sıkıntıları anlamasını bekleyemezsiniz. Çalışanlarının ortamlarında iyileştirme yapamayan ve onların motivasyonunu arttırmayı bilmeyen birisinin eğer şansı yanında değilse girişiminin ömrü uzun olmaz.

Tüm bunların yanı sıra “Girişimcilik nedir” sorusunun cevabı gençlere anlatılmalı. Girişimciliğin yapılan bir işin taklit edilmesi olmadığının altı çizilerek izah edilmemesi en büyük sıkıntılardan… Maalesef bizim ülkemizde öyle örnekler var ki aynı iş 40 kişi tarafından yapılıyor ve sektöre 41. kişi giriyor adına girişimci deniliyor. Girişimci taklit eden değil, eksikliği fark edip o boşluğu doldurmak üzere harekete geçen kişidir. Girişimci yeni iş kuran anlamına da gelmez, farklı bir iş yapandır.

Gençlere mantıklı bir gerekçe göstermeksizin kolay bir iş gibi anlatıp girişimciliğe yönlendiren bu kitlenin yarattığı tehlikenin kısa zamanda fark edilmesini ümit ediyorum. Aksi takdirde köprülerden atlayarak intihar eden insanların yaş ortalamasında gelecek yıllarda düşüş olacağından şüphem yok. Bir girişimin başarısız olmasının gençler üzerinde oluşturduğu baskı ve psikolojik problemlere değinen bir kişiye henüz denk gelmedim.

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin