Hedef Anahtar Kelimede Rakibiniz Önünüze Geçtiğinde!

Bu yazımda SEO çalışmalarında yapılan önemli bir yanlışı ve bunun ne tür olumsuz etkileri olduğuna ilişkin bir takım bilgileri aktarmaya çalışacağım. SEO çalışması yaptığınız veya bir seo uzmanı tarafından arama motoru optimizasyon tarafı yönetilen websiteniz varsa ve hedeflenen anahtar kelimelerde rakiplerinizden birisi sizin yerinizi almışsa bu huzursuz eden bir durumdur. Böyle bir durumda panik yapmak ve agresif bir seo çalışması ile rakibi geçmeye çalışmak SEO’da yapılan büyük hatalardandır. Google; sıralama değişikliklerinin hemen ardından sıcağı sıcağına yapılan backlink çalışmalarını takip ediyor fakat çoğu kişi bunu bilmediği için harıl harıl yeni backlinklere yöneliyor. Peki bu şekilde agresif bir seo çalışması yapmanın ne gibi olumsuz etkileri oluyor?

Google sıralama düşüşü sonrasında sıcağı sıcağına yapılan SEO çalışmalarını fark ettiği için SEO çalışması ile rakibini geçmeye çalışan sitenin sıralamada yükselmesini engelliyor ve hatta ısrarla o hedef anahtar kelime üzerine çalışmalar devam ettirildiğinde siteyi cezalandırabiliyor.

Bu nedenle eğer önemli bir hedef anahtar kelimede düşüş yaşadıysanız ve rakibiniz sizin yerinizi aldıysa panik yapmayın! Eski sıralamanıza tekrar yerleşmeniz zor değil ama oyunu kuralına göre oynamalısınız. Aksi takdirde değil eski sıralamanıza yükselmek, sitenizin google cezalarına maruz kalmasına ve dolayısıyla işlerin çok daha zorlaşmasına neden olabilirsiniz.

Anahtar Kelimede Rakip Bizi Geçtiğinde Ne Yapacağız?

İlk ve en önemli kural tabi ki biraz zaman vermenizdir. Nasıl o hedef anahtar kelimede tekrar yükselişe geçeceğinizden daha çok neden sıralamadan düştüğünüze odaklanmalısınız. Aradan ortalama 2 hafta gibi bir süre geçtikten sonra hedef anahtar kelimede yükselişe geçmek için SEO stratejilerinizi hayata geçirmeniz uygun olanıdır. Çalışmalarınızı en minimum şekilde başlatmanız ve ilerleme olmaması durumunda periyodik olarak arttırmalısınız.

Siteniz Anahtar Kelimelerde Neden Geriler?

Bir sitenin anahtar kelimelerde gerilemesinin birden fazla nedeni vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

– Rakibiniz SEO çalışması yapmış olabilir.
– Backlink aldığınız siteler kapanmış olabilir.
– Backlink aldığınız siteler backlinklerinizi silmiş olabilir.
– Rakipleriniz sitenize anti-seo çalışmaları yapmış olabilir.
– Yanlış bir seo stratejisi uygulamış olabilirsiniz.
– Google’ın kendisini manipüle ettiğinizi düşünmesine neden olabilecek bir takım işlemler yapmış olabilirsiniz.

Yukarıdakiler nedenlerden sadece bazılarıdır ve tam nedenin nereden kaynaklandığının anlaşılması ancak doğru bir SEO analizi ile anlaşılabilir.

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin