Her İşten Az Bilmek Değil, Bir İşte Uzmanlaşmak Önemli

Kısa dönemli de olsa işveren pozisyonda bulundum. İşe alımlarda gelen kişilerin genel durumunu gözlemlediğimde herkesin her şeyden az bilgisi olduğunu ve bu şekilde farklılık yakalayacaklarını düşündüklerini öğrendim. Buna hiç katılmıyorum ve de sistem eğer bu şekilde ilerlerse gelecek yıllarda kalifiye personel bulmanın firmalar tarafından bir hayli zor olacağına inanıyorum.

Ülkemizde kronik bir problem haline gelmeye başladığını gördüğüm her şeyden az buçuk bilmenin yanlış olduğunun gençlere öğrencilik dönemlerinde anlatılması gerekli diye düşünüyorum. Çünkü her şeyden az bilmek aynı zamanda hiçbir şeyi tam olarak bilmemek anlamına gelir. Bir şeylerden az bilmek yerine bir konuda oldukça iyi olmak doğru olandır.

Fotoğrafçı sadece fotoğraf çekimi konusunda uzman olmalı; eğer video kurgu ve düzenleme olaylarına girerse asıl konusundan uzaklaşır ve her iki alanda da çok iyi olamaz.

SEO uzmanı yalnız arama motorları üzerine yoğunlaşmalı; eğer ki aynı zamanda grafik tasarımını da birlikte götürmek isterse asıl konusundan uzaklaşır ve arama motorlarında ki gelişmeleri takip edemez.

İş hayatına başlayacak kişilerin tek bir alana kanalize olamaması probleminde işverenlerinde büyük etkisi var. Daha stajyerlik dönemlerinde onlara eğitim aldıkları hususun dışında 20 ayrı konuda çalışmaları gerektiğini ve ancak bu şekilde çalıştıkları firmaya katkılarının bulunacağını, işveren tarafından sevilen bir personel olacaklarını aşılıyorlar.

TAVSİYE

Gençler kesinlikle bir alan seçmeli ve o alanda uzmanlaşmalıdır. Farklı alanlara kaymadan en başta kararını verdikleri alanda uzmanlaşma çabası içinde olmalılardır.

One Response

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin