SEO İçin Kullanıcı Ajansı İle Tanışın!

Başlığı okuduğunuzda “Kullanıcı Ajansı da neyin nesi, acaba yeni bir SEO ajansı mı?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Yok, bu bir SEO ajansı değil ama web sitenizin SEO’su için çok önemli bir sorunu çözmenizde size yardımcı olan bir girişimdir. Son zamanlarda Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının bir web sitesinde masaüstü ve mobil kullanıcı deneyimine ciddi manada önem verdiklerini, algoritmalarını bu yönde geliştirdiklerini biliyorsunuzdur. 3 kişilik bir ekip ile kurulan ve Türk girişimi olan Kullanıcı Ajansı, kullanıcı deneyimi (UX) ile ilgili web sitenizdeki eksiklikleri ve hataları sizlere sunan, talep edilmesi durumunda bu alanda danışmanlık hizmeti veren bir girişimdir.

Kim bu 3 adam? Nasıl Tanıştım?

Kullanıcı Ajansı Kurucuları

Kullanıcı Ajansı Kurucuları

Bir gün sıkça gittiğim ve bazen tüm günümü geçirip çalıştığım Trump Towers, Caffe Nero’da işlerimi toparlarken yanıma 2 kişi geldi. Bir süre sonra içlerinden birisi cep telefonunu çıkartıp “son attığım tweet’i göstererek bu siz misiniz?” dediğinde çok şaşırdım. Kim olduğunu bilmediğim için küçük emrah tiplemesiyle “Evet” dedim ve devamında konuştuğum kişinin sosyal ağlardan da takipleştiğim ama hakkında çok fazla fikir sahibi olmadığım Burak DÖNERTAŞ olduğunu anladım. Kendisine neler yaptığını sorduğumda öğrendim ki Kullanıcı Ajansı kurucularından birisiymiş. Hemen karşısında oturan kişi (Cem KESEMEN) de ortağı oluyormuş. Böylece proje ve kurucuları hakkında epeyce bilgi edinme fırsatım oldu. 3. arkadaş (Güven ATBAKAN) ile henüz tanışmadım.

Neden Kullanıcı Ajansı?

İşim gereği konuya SEO tarafından bakmış olsam da Kullanıcı Ajansı sadece SEO tarafında size katkı sağlayan bir girişim değil.  Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa size kullanıcıların satın alma yapmamalarının önemli nedenlerini çıkartabilirler. Mobil aplikasyonunuzda sizin fark edemediğiniz sorunları bulabilirler. Bunlar yapabileceklerinin sadece bir kaçı… Bazen tecrübesizlik, bazen de iş körlüğü nedeniyle projelerimizde kullanıcıların hoşlanmayacağı birçok hata yapabiliyoruz. Bu hatalar giderilmediğinde bin bir hevesle başlanılan birçok iş günün sonunda çöp olabiliyor. Kısacası her zaman projelerimize 3. bir gözün bakmasında yarar vardır.

Kullanıcı Ajansı Nasıl Çalışır?

Kullanıcı Ajansı Nasıl Çalışır?

Beni Kullanıcı Ajansı girişiminde etkileyen en önemli nokta bünyelerinde binlerce tester olması ve projenizin kullanıcı profili ile birebir aynı özelliklerde size tester bulabiliyor olmalarıdır. Vermiş olduğunuz senaryoya göre testerlar sitenizde istenilen işlemi yapıyorlar. Bunun yanı sıra testerların her saniye sitenizde ne gibi sorunlarla karşılaştığını yapılan video kaydı ile sunabiliyor olmaları onları rakiplerinden ayıran en önemli özellikleri. Testi yapan kişinin yüzündeki mimiklerden, siteniz veya mobil aplikasyonunuzun hangi kısmında takılıp kaldığına kadar her şey kayıt edilip size sunuluyor. Şahsen bir SEO uzmanı olarak şu zamana kadar kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına ücretli / ücretsiz birçok araç kullandım ama bunun bambaşka bir şey olduğunu, yazılımlarla kıyaslanmayacak kadar kaliteli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Çünkü direk gerçek kullanıcı üzerinden hatalarınızı görme imkanınız bulunuyor.

Böyle bir projenin Türkler tarafından yapılması beni çok ama çok gururlandırdı. Sadece bir Türk girişimi olması nedeniyle bile desteklediğim projeleri düşününce böyle işe yarayan bir çalışmaya tepkisiz kalmam söz konusu bile olamaz, elimden geldiğince tüm tanıdıklarımın faydalanması için uğraşacağım. Siz okurlarımdan, takipçilerimden de desteğinizi rica ediyorum. En azından bu yazıyı paylaşarak daha fazla kişinin bu ajanstan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi sizi Kullanıcı Ajansı’nın nasıl çalıştığını görmeniz açısından yapılan test kaydı videosu ile baş başa bırakıyorum.

 

 

Kullanıcı Ajansı ile iletişime geçmek için kullaniciajansi.com adresini ziyaret edebilir, gelişmeler, test videoları ve daha fazlası için buradan facebook sayfasını takibe alabilirsiniz.

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin