SEO’da Başarının %30’unu Sabır Gösterebilmek Oluşturuyor

Yeniden blog yazmaya başladıktan sonraki SEO (Arama motoru optimizasyonu) ile ilgili ilk yazımı yazıyorum. Bu yazının konusunun SEO’da en önemli hususlardan birini içermesi gerektiğini düşündüğüm için SEO’da sabrın ne demek olduğunu işlemeyi uygun gördüm.

SEO (Arama motoru optimizasyonu) ile ilgilenip “ben her şeyi yapıyorum ama sitem istediğim kelimelerde, istediğim konuma gelmiyor” diyenlerin genel problemi sabretmeyi bilmiyor olmalarıdır. SEO’da işin tekniğini bilmek %70’i oluşturuyorsa %30’da yapılan işlemlere google’ın nasıl bir reaksiyon göstereceğini bekleyebilmekten geçmektedir. Eğer ki bir takım çalışmalar yaptıktan sonra beklemeyip “acaba eksik mi yaptım” diye düşünüp hemen üzerine bir şeyler daha yapmaya kalkarsanız sitenizi istediğiniz anahtar kelimelerde ilk sayfaya taşımanız hayalden öteye geçemez. Hatta daha kötüsü sitenize çok aşırı yükleme yapmanız google’ın dikkatini çekeceği için manipüle ettiğinizi düşünerek ceza vermesine dahi neden olabilir. Sonrası zaten zorlu bir sürece ”merhaba” demek anlamına gelir.

Ara Not: Siz siz olun kısa süre içerisinde hiçbir anahtar kelime üzerine yoğun çalışmalar yapmayın, çalışmalarınızı zamana yayın ve periyodik olarak ilerleyin.

Google sıralamalardaki değişiklikleri sektöre göre yapmaktadır. Bazı zamanlarda genel güncellemeler olur ve bundan tüm siteler etkilenir. Eğer yaptığınız SEO çalışmalarının doğruluğundan eminseniz site google sıralamalarında ortalama 1 ay içerisinde hiçbir ilerleme kaydetmediyse o zaman bir şeyleri yanlış yapmış olabilirsiniz ve tekrar gözden geçirmeniz gerekir. 1 aydan önce ikinci bir hamle yapmak doğru ve google algritmalarına uygun bir davranış olmaz.

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin