Web sitenizin hemen çıkma oranını takip ediyor musunuz?

Hemen çıkma oranı (Bounce rate) google analytics servisi tarafından web sitesi sahiplerine sunulmakta olan ve o sitenin kullanıcıya yönelik olarak hazırlanıp hazırlanmadığı hakkında fikir veren önemli bir veridir. Eğer web sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse bu sitenin kullanıcılar tarafından beğenilmediği, düşükse ilgi gördüğü anlamına gelmektedir.

Kullanıcıların sitenizden hemen çıkıyor olmalarını etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bunların tespiti ve düzeltilmesi sonucunda sitenizde geçirilen sürenin arttığını, hemen çıkma oranının azaldığını ve doğru orantılı olarak google görünürlülüğünüzün eskiye göre çok daha iyi duruma geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Kullanıcıların Siteden Hemen Çıkmamaları İçin Neler Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Aşağıda alt başlıklar halinde belirtilen hususları gözden geçirip, varsa bu konularda sitenizde eksiklikler düzeltmeniz neticesinde web sitenizin hemen çıkma oranını ciddi anlamda azaltabilirsiniz.

  • Site Hızının Kontrolü

Web sitenizde gerek kullanılan yazılıma bağlı olarak, gerekse sunucu kaynaklı problemler nedeniyle yavaşlık problemi olabilir. Bunun kontrol edilmesi ve sitenizdeki problemlerin çözülmesi ziyaretçilerin site açılışı ve sayfa geçişleri esnasında sıkıntı yaşaması açısından önemlidir. Kullanıcılar sitenizde hızlı bir şekilde gezinebilirse daha uzun süre kalma ihtimalleri artar.

  • Reklam Yerleşimi

Hiçbir kullanıcı her köşesine reklam yerleşimi yapılmış sitelerden hoşlanmaz. Sitenizde kullanacağınız reklamların kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde yerleşimlerinin yapılması gerekir. Özellikle Pop-up şeklinde açılan reklamlardan uzak durulması fayda sağlayacaktır.

  • İçerik

Sitenizden ziyaretçilerin hemen çıkmalarında beklide en önemli faktör içeriktir. İçerik denildiğinde akla sadece yazı gelmemelidir. Sitenizde yer alan içerikler video, resim, slayt gibi dosyalarla desteklenmelidir. Özellikle ilgi çekici video’lar hemen çıkma oranının azalmasında çok büyük etki göstermektedir. Aynı zamanda bir içerik içerisinde kullanmış olduğunuz tüm resimler ve videolar o konuyla doğrudan örtüşmelidir. Sitenize giren kullanıcıya ne kadar detaylı, güncel, okunaklı bilgiler sunarsanız o kadar sitede kalma süreleri artacaktır.

  • Aranan İçeriği Sunmak

Sitenizi bir şekilde ziyaret etmiş kullanıcılara ihtiyaçlarını giderebilecekleri, sorunlarına çözüm olabilecek bilgiler ve dökümanlar sunmanız şarttır. Eğer sunmuş olduğunuz içerikler ziyaretçilerinize bir şey katmıyorsa sitenizde kalmalarını beklemeniz söz konusu dahi olamaz.

  • Benzer İçerikler Sunmak


Web sitenizde yer alan bir yazı veya bir ürün detay sayfasına giren bir kullanıcıya eğer okuduğu yazı ile ilgili ya da yakın diğer içerikleri gösterebiliyorsanız onları da okuma, inceleme olasılığı çok yüksektir. Bu da doğal olarak hemen çıkma oranına olumlu yönde etki edecektir.

Hemen Sende Yorumunu Yazabilirsin